22 листопада

Онлайн-виставка до 90-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні. Хлібна черга.

ОНЛАЙН-ВИСТАВКА
ДО 90-Х РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РОКІВ В УКРАЇНІ
ЗА МАТЕРІАЛАМИ «НАЦІОНАЛЬНОЇ КНИГИ ПАМ’ЯТІ
ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РОКІВ.
ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ»

(документи та світлини)

22.11.2022 – 30.11.2022

Хлібні черги

Товарний дефіцит був характерним явищем, притаманним радянській економічній моделі. Обмежений обсяг харчових продуктів, недостатній, аби вдосталь нагодувати громадян, породжував черги як на зорі існування СРСР, так і при його розпаді. Так, введення карткової системи на розподіл продуктових товарів на початку 1930-х років викликало у містах нескінченні черги до крамниць, що без обмежень торгували хлібом за комерційною ціною. Хлібні черги стали явищем соціальним.

 


У 1932–1933 роках радянська влада зіткнулась з нерозв’язною задачею задовольнити потреби певних категорій міських споживачів продуктовими пайками, які видавали через спеціальні розподільники. Зменшення хлібних норм по картках наприкінці 1932 року, перебої у хлібопостачанні, низька якість хлібу, неякісна їжа в їдальнях породили черги до торгових точок за «комерційним хлібом».


Черги, до яких доєднались голодні селяни, були настільки показовим явищем, що радянська влада вимушено повела з ним рішучу боротьбу. У столиці радянської України навіть існував Центральний штаб по боротьбі з хлібними чергами, який направляв до магазинів кінну та пішу міліцію. Проте швидких результатів умовляння або розгони не дали. Голодні напівживі селяни не полишали місце і часто вмирали на ґанку крамниці, так і не отримавши бажаного хліба.
Фото: Черга за комерційним хлібом. Фото А. Вінербергера. м. Харків, 1933 рік.

Ігор Шуйський.

Шаблоны для сайта