26 січня

Свято незалежної держави. До 104-ої річниці проголошення Акту Соборності України

Свято незалежної держави. До 104-ої річниці проголошення

Акту Соборності України

Десятиліттями за часів існування радянської влади День Соборності українці святкували у вузькому колі за межами України. Завдяки діаспорі, національним товариствам і громадам за кордоном зберіглась традиція, яка повернулась на Батьківщину вже в якості встановленого державою свята, яке відмічають щорічно – так, як декларував уряд незалежної держави у 1919 році.

Ця нерозривність у часовому вимірі, послідовність у свідомості поколінь відтворена Указом Президента України від 21 січня 1999 року «Про День соборності України». «Враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави, постановляю: Установити День соборності України, який відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акту злуки».

 

 

 

Помаранчева революція висунула державній владі свіжі вимоги громадського суспільства. Розпорядженням Президента України Віктора Ющенка «Про відзначення у 2006 році Дня Соборності України» пропонувалося Кабінету Міністрів України, Міністерству закордонних справ України, Державному комітету телебачення і радіомовлення України «з метою належного відзначення у 2006 році Дня Соборності України, консолідації суспільства та утвердження громадської злагоди» провести низку заходів, зокрема, урочисті збори, науково-просвітницькі заходи, тематичні лекції і уроки у навчальних закладах, відкриття експозицій в музеях і бібліотеках, внесення пропозицій щодо найменування та перейменування вулиць, площ, проспектів на честь свята Соборності України, діячів національно-визвольного руху.

Скасування Дня Свободи з долученням свята до Дня Соборності за часів президенства Віктора Януковича, Указ 2014 року про щорічне відзначення Дня Соборності України Президента України Петра Порошенка свідчать, що Акт злуки не втратив актуальності і боротьба за його реалізацію триває і донині.

22 січня 2023 року в нелегкі часи опору російській агресії харків’яни тримають стрій, демонструючи стійкість, гідність і незламність, разом крокуючи ДО ПЕРЕМОГИ!

Національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії.

Сьогодні Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісна Україна – це повернення окупованих Криму і окремих районів Донеччини та Луганщини.

Фото :

  1. м. Харків, 2021 рік. Суспільне
  2. смт Пісочин Харківської області, 22 січня 2016 року. Фото Вячеслава Мадієвського, УКРІНФОРМ
  3. м. Харків, 2022 рік kh.depo.ua
  4. м. Харків, 2022 рік. Сайт ХОВА

Виставка «До 104-ої річниці проголошення Акту Соборності України» створена із використанням інформаційних матеріалів підготовлених Українським інститутом національної пам’яті

Шаблоны для сайта